Studijní obory

Předškolní a mimoškolní pedagogika

Absolventi našeho akreditovaného oboru Předškolní a mimoškolní pedagogika jsou po dobu svého studia připravování zejména na budoucí práci v mateřských školách a jiných obdobných zařízeních pro děti předškolního věku, a dále na práci v mimoškolních zařízeních, jakými jsou školní družiny, školní kluby, střediska volného času, domovy dětí a mládeže nebo výchovná zařízení. Po absolvování studia je jim udělen titul DiS. (diplomovaný specialista) a podle zákona o pedagogických pracovnících získají kvalifikaci pro výkon povolání, jako jsou učitel mateřské školy, vedoucí učitel mateřské školy, vychovatel, pedagog volného času, asistent pedagoga a další.

Studium je zaměřeno na oblasti pedagogiky (s důrazem na pedagogiku předškolní) a psychologie (zejména vývojová a sociální). Praktické dovednosti pak studenti získávají především z oblastí estetické, tělesné a dramatické výchovy, ale také v relevantních výsečích práva či filozofie a etiky. Velký důraz je kladen na jazykovou vybavenost studentů, kteří si volí jazyk anglický nebo německý, a výuka cizích jazyků pak probíhá během celé doby studia. V neposlední řadě jsou absolventi oboru vybaveni obecnými dovednostmi a měkkými kompetencemi (práce s ICT, komunikace, prezentační dovednosti apod.), které mohou využít při běžném provozu mateřské školy či jiného obdobného zařízení a které uplatní obzvláště v řídících pozicích.

Vysoká škola PRIGO v Havířově nabízí vzdělávání v akreditovaných programech dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP): Učitelství pro 2. stupeň základní školy a střední školu, Učitelství pro 1. stupeň základní školy, Učitelství pro mateřskou školu, Studium pedagogiky, Speciální pedagog, Studium pro ředitele škol a školských zařízení. Více o těchto programech.

Veterinářství

Naším primárním cílem je připravit absolventy akreditovaného oboru Veterinářství k samostatnému poskytování péče o zvířata a k plnohodnotné asistenci veterinárnímu lékaři, a to ve všech typech veterinárních zařízení, ať už na veterinárních klinikách, ve veterinárních ordinacích či jiných zařízeních zaměřených na chov a péči o zvířata (např. v záchranných stanicích, útulcích, farmách, ranči, terapeutických zařízeních). Dále je naším cílem připravit absolventy pro práci v oblasti státní veterinární kontroly či pro výzkumnou práci v oboru veterinářství. Naši absolventi se budou ve spolupráci s lékaři podílet na preventivní, léčebné, diagnostické, terapeutické a neodkladné péči. Absolvent bude vykonávat regulované povolání a bude splňovat kritéria podle zákona o veterinární péči. Absolvent obdrží titul DiS. (diplomovaný specialista). Studium nabízíme v denní nebo kombinované formě.

Uvedený obor, jehož absolventi splňují požadavky zákona o veterinární péči není v současnosti nabízen na jiné vyšší odborné škole v České republice, kromě naší partnerské školy PRIGO v Ostravě.

Sociální práce

Cílem studia v našem akreditovaném oboru Sociální práce je rozvoj kompetencí studentů pro kvalifikovaný výkon sociální práce ve státní správě, samosprávě i nestátních neziskových organizacích. Studium nabízíme v denní i kombinované formě vzdělávání. Absolventi získají znalosti v oblasti teorie a metod sociální práce, nástrojů a cílů sociální politiky, ale zejména praktické dovednosti nutné pro práci s klientem a dalšími subjekty, stejně jako jazykové kompetence. Součástí studia je absolvování odborné praxe v rozsahu požadovaném Minimálním standardem vzdělávání v sociální práci, kterým se celé studium řídí. Tento standard vytváří Asociace vzdělavatelů v sociální práci, která si klade za cíl zvyšování odborné kvality vzdělávání v sociální práci v ČR. PRIGO – vyšší odborná škola, stejně jako její zřizovatel Vysoká škola PRIGO jsou členy této významné instituce.

Absolventům studia je udělen titul DiS. (diplomovaný specialista) a podle zákona o sociálních službách získají kvalifikaci pro výkon povolání sociálního pracovníka. Kvalifikační požadavky stanovené zákonem o sociálních službách se vztahují na sociální pracovníky vykonávající činnost v sociálních službách a při pomoci v hmotné nouzi, v sociálně-právní ochraně dětí, ve školách a školských zařízeních nebo ve věznicích a v azylových zařízeních.

Vzhledem k rozsahu odborné praxe jsou absolventi schopni rychle se zorientovat a zapracovat na nové pracovní pozici. Praxe je realizována v partnerských zařízeních poskytujících sociální služby (církevních, soukromých i veřejných), na odborech sociálních věcí a v dalších institucích, kde je vykonávána sociální práce.